5 Eylül 2009 Cumartesi

Tony Awards 2009'un En Eğlenceli Müzikali "Hair"


Hair'ı 1979 yılında çekilmiş bir Milos Forman müzikal/filmi olarak izleyip tanımıştım. 60ları seven bir insanım, Beatles aşığıyım, hippi ruhunu severim. Film de ilk saniyesinden itibaren içersine çekti beni, hele sonuyla darma duman olmuştum. Zaten Hair'ın  muhteşem bi oyuncu kadrosu vardır. Özellikle çılgın Berger'ı Treat Williams'tan izlemek benim için çok büyük keyiftir, John Savage Claude, Beverly D'Angelo ise Sheila rolündedir. 


Filmin konusunu aldığı müzikalin kökenlerine bakacak olursak, öncelikle bir rock müzikali olduğunu söylemekte fayda var, hatta müzikal tiyatroya rock müzikali kavramını ilk getiren müzikal olması da cabası. James Rado ve Gerome Ragni'nin kitabı ve süper şarkı sözlerinin üzerine Galt MacDermont'un harika müzikleri eklenince, ortaya hippi kültürünü anlatan, savaş karşıtı 68 yılına ait bir Broadway müzikali çıkmış. 1979 yılında ise Milos Forman'ın yönettiği Hair filmi gösterime girmiş. Filmin, müzikale göre bazı farklılıkları mevcut. İkisinin farklarından en önemlilerinden biri şarkılarda yapılan değişiklikler, ya da filmde bazı şarkıların eksik olması. Şarkıların hangilerinin olup hangilerinin olmadığı wikipedia'da bulunabilir ancak benim özellikle ilgimi çeken, müzikal versiyondaki Franks Mills parçası. Nedir bu şarkıyı özel kılan, içersinde bir Beatles göndermesi olması! George Harrison'a benzeyen birinden bahsedilir şarkıda. Beatles hayranı olan bünyemin de radarından kaçmamıştır bu ayrıntı. 


Bazı şarkılar kısaltılmıştır, hızlandırılmıştır. Bir de en önemlisi, müzikal versiyonda Claude bir hippidir ve en sonunda orduya katılıp Vietnam'a gönderilir. Sonrası ise çok acıdır. Ancak filmde bu çok farklıdır. Claude Oklahoma'dan New York'a askerlik için gelen bir "cici çocuk"tur, orada hippilerle karşılaşır, ve hayatında yepyeni bir pencere açar bu insanlar Claude'a. Berger da filmde hippilerin başıdır, Claude yerine askere "yanlışlıkla" gönderilip ölen kişidir, ancak müzikalde ölen Claude'dur. Yine müzikalde Sheila, Berger'a aşıktır, ancak filmde Claude'a.


Film ve müzikal hakkındaki kısa bilgilendirmeden sonra, gelelim 2009 Tony Awards'daki Hair olayına. 31 Mart 2009'dan beri, Broadway'de yepyeni bir kadroyla yeni bir uyarlaması oynuyor Hair'ın. Çok keyifli bir kadroları var ve 2009 Tony Awards'da da ödül aldılar en iyi yeniden uyarlama dalında. Törende Hair şarkısını seslendirdiler, ve ödül alınırken de müzikalin kadrosu için "Hair'ı sadece oynamıyorlar, zaten bu hayatı yaşıyorlar" denildi. Dikkat edin, adamlar ne kadar eğleniyor, ne kadar kendileri gibi oynuyorlar:
İlgili link


Son olarak herkese, "peace", "freedom", ve "love" dilerim.


Sevgiler.


Oya(a.k.a. Beatlefan)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder